23 augusta, 2015

Rozhodol som sa vás oboznámiť s vitamínom D a jeho najprirodzenejším zdrojom – slnečným svetlom. V súčasnej dobe sa šíria fámy o tom aké je slnko nezdravé.

Hovorí sa, že spôsobuje rakovinu kože (čo je pravda iba do istej miery) a základnou ochranou sú UV krémy, ktoré vás ochránia.

Ale je dôvod prečo sa chrániť pred slnečným svetlom? A naozaj sú krémy s UV faktorom také skvelé ako sa o nich hovorí v reklamách?

Vedeli ste, že Vitamín D má veľké množstvo blahodarných účinkov? Pomáha liečiť veľké množstvo chorôb akými sú:

  • Osteoporóza
  • cukrovka
  • rakovina pŕs
  • depresia
  • srdcové ochorenia
  • bolesť ako taká
  • chrípka a nachladenie
  • sila svalov
  • ochorenie ľadvín
  • roztrúsená skleróza
  • artritída
  • preeklampsia
  • anafylaxia
  • lymfóm

 

Formy vitamínu D

Nie je jedno z čoho a aký typ vitamínu D prijímate. Úplne ideálna forma vitamínu D je Vitamín D3, alebo tiež cholekalciferol: „prohormonová“ forma vytváraná pokožkou po vystavení slnečnému svetlu, alebo prijímaná v potrave. Vitamín D3 je preferovaná forma vitamínu D. Preto ak nemáte možnosť (platí to najmä v zimnom období) prijímať dostatočné množstvo vitamínu D zo slnečných lúčov, používajte doplnok výživy. Dajte si ale pozor a poriadne si skontrolujte zloženie vášho doplnku výživy. Vitamín D2 alebo ergokalciferol: forma vitamínu D vo forme potravinového doplnku, ktorá dobre nefunguje a ako doplnok sa neodporúča.

Poznámka autora: Ja osobne som skúšal rôzne doplnky vitamínu D aj preto lebo mi ho doporučovali počas chrípkových období na posilnenie imunity. V súčasnej dobe používam Vigantol. Je to vitamín D3 v tekutej forme (1ml obsahuje 20 000IU). Dávkujem 1-3 kvapky denne. Jediný problém je, že je na predpis inak jeho cena je do 2 eur.

Zdroje vitamínu D

Už v predošlej časti som spomenul ako zdroj najmä doplnok výživy. Je potrebné si ale uvedomiť, že pobyt na slnku je najprirodzenejší spôsob, ako získať dostatočný prísun vitamínu D. Ak ale chcete prijať dostatočné množstvo „D-čka“, slnku musí byť vystavená veľká plocha kože. Nestačí byť oblečený v tričku a myslieť si, že získam dostatok vitamínu D pôsobením slnečných lúčov iba na tvár a ruky. Ďalším zdroj vitamínu D sú niektoré ryby a v zimnom období sú alternatívou aj väčšina solárií, ktoré tiež stimulujú tvorbu vitamínu D. Nakoniec ako som už vyššie spomínal, jedna z možností ako prijať vitamín D sú potravinové doplnky. Znovu opakujem, že je dôležité skontrolovať, aký druh vitamínu D obsahuje daný doplnok. Vitamín D2 sa všeobecne považuje ako neúčinný. Práve vitamín D3 zabezpečí nie len zvýšenie hladiny vitamínu D v krvi (to robí aj D2), ale u D3 po vysadení klesá hladina vit. D v krvi pomalšie. Účinnejšie je vystavovať pokožku primeranému množstvu slnečného svetla a nespoliehať sa na doplnky výživy. Každopádne sú nutné ak nemáte pravidelný pobyt na slnku (nezabúdajte, že musí byť pôsobenie slnka na čo najväčšiu plochu pokožky).

Koľko vitamínu D by sme mali prijať denne?

Úrad pre potraviny a výživu odporúča 600 m.j. denne. To je o 15% menšie množstvo potrebné na dosiahnutie hladiny, ktorú uvádzajú ako „ideálnu“ hladinu 28 – 32 ng/ml, ktorá však nie je postačujúca (viď nižšie). Pre udržanie tejto hladiny v zime pre muža, ktorý počas leta dosiahol zdravej letnej hladiny vitamínu D je potrebné 3000 – 5000 m.j. Niektorý odborníci odporúčajú pre ľudí, ktorí sa dostatočne nevystavujú slnku, množstvo až 10 000 m.j. denne. Neobjavilo sa nič čo by naznačovalo, že vyššie dávky, ktoré presahujú túto hranicu by boli toxické. Treba si uvedomiť, že táto hodnota je vitamín D, ktorý ste prijali zo všetkých zdrojov (slnka, potravín a doplnkov výživy). Je skôr pravdepodobné, že trpíte nedostatkom vitamínu D ako jeho nadmerným príjmom. Je to ako keby ste sa báli, že vypijete prílišne množstvo vody ak ste smädní v púšti.

Testovanie vitamínu D

V ideálnom prípade by si mal každý dať urobiť krvný test, ktorý zistí akú vysokú máte hladinu vitamínu D v tele. Krvná hladina vitamínu D sa väčšinou udáva v jednotkách ng/ml alebo nmol/l. Rozlišujeme 6 základných hladín:

  1. Hladina menšia než 20 ng/ml – deficit vitamínu D ( extrémne nízka hladina)
  2. Hladina medzi 21 a 32 ng/ml – nedostatočná (príliš nízka na udržanie zdravia)
  3. Hladina 33 – 100 ng/ml – dostatočná ( stačí k udržaniu zdravia)
  4. Hladina 54 – 90 ng/ml je typická pre obyvateľov slnečných oblastí
  5. Hladina vyššia ako 100 ng/ml – nadmerná
  6. Hladina vyššia ako 150 ng/ml – toxická

V súčasnej dobe sa podľa výskumu Dr. Holicka a jeho spolupracovníkov považuje za hraničnú minimálnu hodnotu 40ng/ml vitamínu D

Poznámka autora: Ja som si dal spraviť takýto krvný test. Vyšla mi hodnota 67 n/mol čo je v prepočte na ng/mol približne hodnota 21 ng/mol. Podľa daného laboratória je potrebné mať hodnotu 75 n/mol a viac čo predstavuje 24 ng/mol. „ideálne“ hodnoty sa líšia. Moja hodnota 21 ng/mol nebola dostatočná ani podľa testovaného laboratória a už vôbec nie podľa výskumami odporúčanej hladiny 40 ng/mol. Treba si ale uvedomiť, že ja som si tento test robil už po mesačnom dopĺňaní vitamínu D v hodnote 1000- 1500UI denne. A bolo to počas jari, kedy slnka nie je ešte tak veľa ako v lete ale ani málo ako v zime. Hladina vitamínu D je ale veľmi premenlivá každopádne je určite potrebné ho dopĺňať aj počas leta (najviac slnečným žiarením) a v zime je to priam nevyhnutné (pomocou solárií).

Na záver by som uviedol ešte dva dôvody prečo by ste sa mali zaujímať o to či máte dostatok vitamínu D:

  1. Vitamín D podporuje imunitný systém a zlepšuje schopnosť tela ničiť baktérie alebo víry. Vitamín D a slnečné svetlo výrazne zlepšujú imunitný systém a napomáhajú bolesti hlavy pri migréne.

A najmä pre mužov:

  1. Vitamín D podporuje sexuálnu výkonnosť.

V roku 1939 Dr. Abraham Myerson meral počiatočnú hladinu testosterónu v krvi u mužov a vystavoval rôzne časti ich tela UV svetlu. Po piatich dňoch vystavovania slnku hrude do takej miery, že došlo k začervenaniu a hladina testosterónu sa zvýšila o 120%. Po ôsmich dňoch bez vystavenia slnku sa hladina testosterónu vrátila na pôvodnú hladinu. Keď slnku bola vystavená oblasť genitálií stúpla hladina testosterónu o 200%.

Vitamín D je naozaj nevyhnutný pre náš zdravý plnohodnotný život, pričom sa na neho často zabúda. Je veľmi pravdepodobné, že aj vy trpíte nedostatkom tohto vitamínu D. Najjednoduchšie je ho získať zo slnečného žiarenia, ktorého sa naozaj netreba báť.

Vysvetlivky:

Medzinárodná jednotka (MJ) je merná jednotka pre množstvo účinnej látky, založená na nameranom biologickom pôsobení alebo účinku. Používa sa vo farmakológií a v lekárstve pre vitamíny, hormóny, lieky, vakcíny, krvné produkty a podobné biologické látky. Okrem skratky „MJ“ sa aj u nás bežne používa skratka IU z anglického International Unit.

Prevod medzi ng/mL a nmol/L je 1 ng/mL = 3,18 nmol/L

Zdroj: Dr. Marc Sorenson Vitamín D3 a sluneční záření pro optimální zdraví

O autorovi Radoslav Cabúk

Osobný tréner a výživový poradca. Špecializuje sa na zdravé a udržateľné chudnutie a zdravý životný štýl. Pomohol už stovkám ľudí schudnúť, posilniť svoju postavu a získať kondíciu.
Je autorom online kurzov Zmena je možná, Funkčné telo, Chudnutie s diastázou, a e-booku Ako schudnúť z brucha. Vydal tiež knihu Tajomstvo trvalo štíhlej postavy. O svojich skúsenostiach sa podelil s čitateľmi časopisov Forbes, Sme Žena, Fit štýl a ďalších. Vystupoval tiež v relácii Dámsky klub na STV1. Má svoju pravide lnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKY Fit.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

zdarma!

Ebook: 10 rád ako schudnúť

Kliknite na tlačítko a získajte dôležité informácie pre vaše chudnutie!

>