30 januára, 2022

Keď som sa stretol s Monikou, tak som si hneď na začiatku rozhovoru v duchu pomyslel, že sme prežili rovnakú cestu, ktorá nám obom priniesla záruku zdravej budúcnosti. Mýlil som sa.

(Môj príbeh). 

Už teraz vám môžem povedať, že sme úplne odlišní, čím sa potvrdzuje zaužívané pravidlo, ktoré hovorí, že aj keď prežívate rovnaké trápenie, každý sa na veci pozerá z iného uhla pohľadu, a preto je prospešné pre nás všetkých čítať, počúvať, či dokonca vidieť príbehy ľudí, ktorí prešli takýmito razantnými premenami.

Rodina je ten najlepší tím na cvičenie

Príbeh Moniky Kopčákovej začína trochu inak, ako sme mnohí zvyknutí. K cvičeniu sa dostala vďaka svojej rodine, ktorá ju určitým spôsobom motivovala. Jej manžel bol zvyknutý cvičiť s Realfitom, a keďže ich deti sú podobne aktívne, chceli chodiť cvičiť s ockom do posilňovne.

Časom sa na ich apel rozhodla pripojiť do tímu, ktorý vytvorili, a už v tomto momente môžeme hovoriť o začiatku jej úctyhodnej cesty. Navzájom sa podporovali a motivovali ďalej.

Približne pri štvrtom tréningu sa jej manžel Maťo opýtal trénera Johnnyho, koľko by mohla jeho manželka schudnúť za jeden mesiac pravidelného cvičenia so zreteľom iba na ňu.

Jeho odpoveď bola veľmi jasná: „Päť kíl,“ povedal.

Monika bola v tom čase odhodlaná pre zmenu, a tak si po krátkom zhodnotení uvedomila, že stojí to za tú námahu vyskúšať.

Po prvom mesiaci povedala:

„Nikdy predtým som za mesiac neschudla 4 kilá. Vidím na sebe zmenu. Za takýto čas je to pre mňa veľký úbytok váhy.“

Z aktívnej študentky, mama s dvomi deťmi

Človek sa pribúdajúcimi starosťami zvyčajne dostane do pozície, že väčšinu vecí vo svojom živote začína odkladať na vedľajšiu koľaj.

Po celkom aktívnom živote počas školy sa Monikin život radikálne zmenil, čo je jeden z dôvodov, prečo začala priberať. Sedavé zamestnanie, skoro žiaden pohyb. „Radšej sme si dali pivko a sedeli,“ vysvetlila mi na margo toho, či sa po práci venovala nejakému športu.

S príchodom tehotenstva, po ktorom nasledovalo hneď ďalšie sa tak Monika musela vysporiadať s dvomi deťmi a celou domácnosťou. Počas rozhovoru mi priblížila, ako sa v danom čase cítila: „Ako mám niekde ísť, ak nemám silu na domácnosť, okná...Mala som proste veľa výhovoriek, ktoré ma utvrdzovali v tom, že naozaj nemám čas.“

Nerozumela ani svojmu mužovi, ktorý si nahrádzal tréningy, keď tam nestíhal chodiť. „Nemôžem tam ísť, tak proste tam nepôjdem.“ Časom však pochopila, že všetko je v hlave, a teda sa musela správne nastaviť na nový systém.

Monika s deťmi pred chudnutím

Telo má svoju vlastnú pamäť

Po prvotných výsledkoch sa rozhodla pokračovať, a ako mi sama niekoľkokrát povedala, veľmi ju chytil tento životný štýl. Zaujímalo ma teda, či sa venovala športu aj v minulosti, na čo mi odpovedala, že na škole zvykla hrávať volejbal.

Ako iste vieme, telo si pamätá čo sme zvykli robiť, a preto niet divu, že sa Monike oživili staré spomienky z toho obdobia. „Tá vôňa telocvične. Úplne som sa vrátila do minulosti.“

Staronový rituál

Byť v tíme, ktorý tvorí celá rodina bol v jej prípade veľmi prospešný krok. Objavila v sebe to, čo jej dlho chýbalo. Z počiatku si vytvorili nový rituál, ktorým bolo spoločné cvičenie jedenkrát do týždňa.

Monika mi sama povedala, že ju predovšetkým držal tento tréning, ktorý brala ako motiváciu pre deti, ale aj celkovo po dlhšom čase ako podnet pre pohyb celej rodiny. Krátko pred zavedením nového rituálu ju však trápili predsudky voči tréningovým centrám.

Myslela som si, že Realfit je klasická posilňovňa, kde ťa tréner pošle na pás. Človek tam beží až do zomretia. Hneď po tom povie, aby si robil toto, toto, toto, a ty proste odkvecneš.“

Hneď po príchode však zistila, že to vôbec takto nefunguje. Uvedomila si, že Realfit nie je klasická posilňovňa, ktorú si vo svojej hlave predstavovala. Bola prekvapená z prístupu jednotlivých trénerov, pričom ju očaril aj celkový systém.

„Aj keď je to občas ťažké, viem, prečo to robím.“

Vstupná konzultácia - adrenalín stúpa

Počas vstupnej konzultácie sa človek odhodlaný pre zmenu, priateľsky rozpráva s trénerom, s ktorým  pravdepodobne bude cvičiť. Zvyčajne máme pred takýmito situáciami veľký stres, podobne to bolo aj v prípade Moniky.

Ona si však spomína na vlnu adrenalínu, ktorý pri vstupe do kancelárie na ňu doľahol. „Prišla som tam a Johnny mi hneď povedal, že sa ideme vážiť, merať...Ja som mu hneď na to povedala, že to nepotrebujeme, nemusíme sa vážiť – veď predsa nám to netreba.“

Myslela si, že idú hneď cvičiť, že nebude musieť prechádzať takýmito meraniami. Hovorila o tom, že to nebol strach, ktorý ju trápil - nedokázala to opísať.

„Človek zrazu vidí svoje čísla, ale navonok si ich nechce priznať.“ Reálne vedela, že je to s ňou zle, pretože sa vážila už doma.

Počas konzultácie jej na váhe ukazovalo číslo 114,3. Ako mi to Monika povedala, je analytický typ, takže si hneď v hlave predstavila, že o mesiac to bude 109,3 kg.

Takáto vízia ju hnala vpred, a preto sa hneď pýtala, čo všetko musí urobiť preto, aby sa na to číslo dostala. Pri diagnostike mala hodnoty v červených číslach, pričom jej metabolický vek označila za „čerešničku na torte“, ktorá ju utvrdila v tom, že je na správnom mieste.

Uvedomovala si, že keď dostane návod, vie sa do toho pustiť a pracovať na sebe. Priznala však, že ak by po dlhšej dobe nevidela žiadne výsledky, nechala by to všetko tak.

Ťažší začiatok

Aj keď si jej telo veľa pamätalo, nemala žiadnu kondičku. Svojim spôsobom išla od začiatku, takže to bolo pre ňu ťažké.

Prvotne očakávala, že v centre budú iba kulturisti, ktorí iný zmysel života ani nepoznajú, ale keď vošla do posilňovne, tak prišla na to, že sa tam nachádzajú obyčajní ľudia s rovnakými problémami ako má ona.

Individuálny prístup opisuje ako niečo, čo jej zmenilo pohľad na všetko. Očakávala, že bude nad ňou niekto stáť a tlačiť. Mýlila sa. Ako sama opísala, nikto to tak nerobil, práveže tou nepriamou motiváciou ju slová trénera iba posúvali vpred.

„Je dobré, že som si v hlave utriedila, že tréner tu nie je na to, aby na mňa zjapal. Nerobím to kvôli nemu, ale kvôli sebe.“ Rozhodla sa teda zo seba dať zakaždým maximum, pričom apelovala na to, že cvičenie s trénerom nie je o tom, že niekto nad vami stojí a nechce vás pustiť domov, ak nesplníte to, čo vám povedal.

Po dvoch deťoch ešte krajší život

Monika a jej rodina sa teší z výsledkov, ktoré dokázali. Pracujú na sebe aj naďalej. Ako sama hovorí: „Zmenilo sa mi sebavedomie, celková energia, ale predovšetkým kondička.“ Počas rozhovoru mi opísala oveľa väčšiu pohodu vo svojom živote, a to hlavne po príchode do Realfitu.

S rodinou fungujú úplne inak, ako predtým. Veľa chodia vonku, aktívne športujú. Ich momentálne najobľúbenejším relaxom sú prechádzky na hrady, ktoré zdolávajú ako nič.

Rodina na túre

Monikin odkaz pre vás 

Tak, ako ju motivoval manžel s deťmi, tak chce motivovať Monika aj vás, čitateľov tohto príbehu: 

„Veľmi dlho mi trvalo, kým som sa dostala do posilky. Keby som vedela, čo mi to prinesie, začala by som už počas materskej. Ľudia, ak váhate, nemáte čo stratiť. Prvá konzultácia je zdarma, takže sa dozviete to, ako na tom skutočne ste, a je iba na vás, čo s tým budete ďalej robiť. Vyskúšajte to.“

Čo hovorí a ako cvičí Monika

O autorovi Kristián Dlugoš

Spevák, skladateľ, tanečník a študent mediálnych štúdií. Mladý dedinčan, ktorý za krátke obdobie precestoval svet a zmenil sa na nepoznanie. Svoje poznatky a skúsenosti prezentuje na sociálnych sieťach, pričom detaily jednotlivých zážitkov zašifroval do jeho knihy s názvom Kroniky Armády času. Aktuálne sa venuje písaniu príbehov o skúsenostiach s chudnutím, a moderuje podcasty Realfitzone a Posledný táborák. Prečítajte si jeho príbeh s priberaním a chudnutím.

Sleduj ma

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Rezervujte si konzultáciu ZDARMA!

Cesta k vašej premene začína konzultáciou s odborníkom. Nechajte si poradiť a rozhodnite sa správne.

>