Kritéria výberu fitness trénera

Predstavím zopár kritérií, ktoré by vám mali pomôcť pri výbere správneho fitness trénera. Uvedomte si, že mu dávate do rúk vaše zdravie a zdravie je to najcennejšie čo máte.

Zároveň mu dávate vaše ťažko zarobené peniaze, tak si starostlivo vyberte toho správneho trénera.

Ako si vybrať správneho fitness trénera

Povolanie fitness trénera je v dnešnej dobe často označované ako povolanie, pri ktorom daný človek nič nerobí, iba berie peniaze od ľudí.
Táto mienka je podľa mňa tvorená tým, že mnoho trénerov berie svoju prácu veľmi ľahkovážne.
Na tréningu s klientom, sa hrajú s mobilnými telefónmi, sú znudení a často klient priamo pred ich očami cvičí zle.
Je to naozaj veľký problém.
Kurzy fitness trénerov sú úplne preplnené a nový „fitness tréneri“ rastú ako huby po daždi.
Viete vôbec koľko trvá, alebo ako vyzerá kurz fitness trénera?

Ako prebieha kurz fitness trénera

Tento kurz trvá 5 dní. Z toho prvý deň doobeda sa ubytovávate, platíte poplatok a oboznamujete sa s tým, čo vás čaká. Posledný deň ráno spravíte test a idete domov.

Takže celý kurz trvá dajme tomu 3,5 dňa. Z toho ste reálne vo fitnescentre, kde vám vysvetľujú techniku cvikov 2 hodiny. Za dve hodiny vám vysvetlia to, čo veľakrát trvá roky, teda naučiť sa a pochopiť správnu techniku všetkých cvikov. Zvyšok času sa učíte najmä o anatómií, princípoch cvičenia a strave. Myslíte si, že je to dosť? Posúdenie už nechám na vás.
Takže už vieme, že základný kurz osobného fitness trénera nie je tým správnym ukazovateľom, že dotyčný je schopný fitness tréner. Tak aké sú tie kritéria alebo ktoré veci, by ste mali sledovať, aby ste si vedeli vybrať toho lepšieho?

Kritéria pre výber fitness trénera

Výzor

Kritérium, ktoré vás osloví hneď na prvý pohľad je výzor. Pod výzorom nemám na mysli, že daný fitness tréner musí byť hneď obrovský svalovec. To práve býva viac na škodu, pretože títo „veľkí borci“ poväčšine nemajú prehľad ani chuť cvičiť s bežnou klientelou, ktorá nemá potrebu zdvíhať tonu závažia, či naberať veľké množstvo svalovej hmoty.

Mal som na mysli to, že tréner by mal byť minimálne štíhlej, vyšportovanej postavy. Určite by nemal mať veľké brucho, nadbytočný tuk, zlé držanie tela. Mal by ísť svojou postavou príkladom a byť inšpiráciou pre svojich klientov.

Postoj k svojej práci

Veľa ľudí prišlo za mnou s tým, že chcú so mnou trénovať na základe ich pozorovania – ako sa správam na tréningu. Mali by ste prísť a nenápadne si všímať daného fitness trénera pri práci s iným klientom. Hneď uvidíte, či ho jeho práca baví, ako sa venuje klientom a či čas na tréningu venuje viac svojmu mobilu ako klientovi.

Ďalej si všímať to, či daného klienta opravuje, vedie a motivuje k lepším výkonom. Veľmi dôležitý je aj dojem, ktorý tréner na tréningu urobí. Či je znudený a skleslý, alebo naopak nabudený s chuťou odovzdať klientovi zo seba maximum.

Referencie a reálne výsledky

Je dobré, ak si viete pozrieť výsledky, ktoré dosiahli klienti pod vedením dotyčného trénera. Určite vás to motivuje a zároveň podporí v tom, že on vie čo robí a že mu môžete naplno dôverovať, pretože už to viackrát dokázal s ostatnými.

Ak máte možnosť využite ju a opýtajte sa ľudí alebo klientov, ktorí s týmto fitness trénerom cvičia. Spýtajte sa ich, ako sú s dotyčným trénerom spokojní.

Veľakrát sa mi stalo, že za mnou prišla nová klientka na základe odporúčania od mojej cvičenkine, ktoré jej dala počas behania na páse, bicyklovania, alebo prezliekania sa v šatni. Snažte sa zistiť o tom trénerovi čo najviac.

Pravidelné vzdelávanie sa

Každý fitness tréner by mal mať niekde uverejnené svoje vzdelanie, školenia, ktoré absolvoval. Ak sa daný tréner pravidelne vzdeláva, chodí na školenia, investuje do svojho vzdelania a sleduje nové trendy, potom môžeme predpokladať, že ho práca naozaj baví a že má dostatok vedomostí, ktoré vám môže odovzdať.

Doba sa mení, stále sa prichádza na niečo nové a efektívnejšie, či už je to v strave alebo v cvičení a vy chcete určite používať top princípy, aby ste mali maximálny výsledok pri minimálnom úsilí.

Množstvo klientov

Posledným kritériom, ktorým ukončím toto posudzovanie trénerov je množstvo klientov, ktorých daný fitness tréner má.

Je pravdepodobné, že tréner, ktorý má stále plno, je dobrý – vyhľadávaný.
Tréner, ktorý má zopár ľudí, väčšinou svojich známych, asi nebude ten naj tréner, keďže sa mu nepodarilo ostatných potencionálnych klientov osloviť.

Vyberajte si trénera, ktorý je vyhľadávaný, ale zároveň vám bude môcť ešte stále venovať dostatok svojho času.

Je to veľmi podstatné, mať optimálny počet klientov, pretože veľakrát sa stretávam s tým, že aj keď tréner je dobrý a úspešný, naberie si veľké množstvo ľudí, ktorých potom už nezvláda a kvalita jeho tréningov ide na úkor kvantity.

Záver

Predstavil som zopár kritérií, ktoré by vám mali pomôcť pri výbere správneho fitmess trénera.

Uvedomte si, že mu dávate do rúk vaše zdravie a zdravie je to najcennejšie čo máte.
Zároveň mu dávate vaše ťažko zarobené peniaze, tak si starostlivo vyberte toho správneho trénera.

Netvrdím, že len preto, že daný tréner má veľa ľudí musí byť hneď dobrý, alebo že zárukou je jeho vzdelávanie.
Myslím si ale, že kombinácia týchto kritérií už predurčuje daného trénera k tomu, že by mohol byť ten správny pre vás.

O autorovi

Osobný tréner a výživový poradca. Špecializuje sa na zdravé a udržateľné chudnutie a zdravý životný štýl. Pomohol už stovkám ľudí schudnúť, posilniť svoju postavu a získať kondíciu.
Je autorom online kurzov Zmena je možná, Funkčné telo, Chudnutie s diastázou, a e-booku Ako schudnúť z brucha. Vydal tiež knihu Tajomstvo trvalo štíhlej postavy. O svojich skúsenostiach sa podelil s čitateľmi časopisov Forbes, Sme Žena, Fit štýl a ďalších. Vystupoval tiež v relácii Dámsky klub na STV1. Má svoju pravide lnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKY Fit.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

10 rád ako schudnúť - ebook ZDARMA

>