Volám sa Božena Jedláková a mám 53 rokov.

Ako som sa dostala k cvičeniu?
22 rokov pracujem ako živnostníčka v obchode Fotoexpres.
Keď som robila fotografie zo súťaže trénera Radka Cabúka, spýtala som sa ho, kde cvičí. Radko je nie len človek s horou svalov, ale k tomu ešte veľmi vzdelaný, sympatický a inteligentný človek.

Pozval ma do fitness aspoň sa pozrieť a skúsiť si aspoň jeden deň zacvičiť.
Mojou chorobou z povolania boli 20 ročné bolesti v krížoch, lebo pri práci stále stojím. Jasne, že sa mi nechcelo. Čo ja tam vtedy 50 ročná budem robiť? Prišla som, lebo som nechcela vyzerať neschopná. Po prvej hodine kruhového tréningu s osobným trénerom Radkom som si povedala, že je to prvý a poslednýkrát. Nevládala som zisť dole schodmi. Ale prišiel nový deň a ja som bola opäť nový človek.

Začala som s Radkom cvičiť pokusne prvý mesiac, zabudla som, že mám nejaké kríže, lebo som sa musela sústrediť na to, ako dýchať, ako správne cvičiť.

Na začiatok Vám to potrebuje niekto ukázať, ak si nechcete ublížiť. Preto doporučujem aspoň na úvod začať s osobným trénerom.
Vo fitness sa mi najviac páči to, že tam nikto nerieši ani vek, ani to ako vyzeráte a akú máte postavu. Práve ľudia, ktorí tam prídu s nadváhou, vzbudzujú rešpekt a obdiv, lebo vidieť, že majú vôľu a tú im treba závidieť.
Po pár mesiacoch si na sebe všimnete, či chcete, alebo nie, že nezáleži na veku a Vaše telo drží pohromade. Nikdy nie je neskoro začať cvičiť a robiť konečne niečo pre seba. Ja chodím ráno na siedmu a o 8.30 som už v práci. Keď idem z fitness, mám pocit, že ľudia okolo mňa spia na nohách.
Cvičenie mi dodáva neskutočne množstvo energie, radosť zo života a zdravé sebavedomie. Zbožňujem túto mladú generáciu. Je vidieť, že sú pokrokovejší, suverennejší a vo fitness mi ich prítomnosť dodáva veľké množstvo energie, lebo ma berú ako seberovnú.

Na záver roka sa tešíme všetci, ktori cvičíme na spoločné stretnutie pri hudbe a „škodlivom jedle“. Veľmi sa teším, keď vo fitness stretávam starších ľudí, hneď sa všetci spriatelíme a povzbudzujeme navzájom. Tento pocit chcem dopriať všetkým tým, ktorí majú vyšší vek a myslia si, že je všetko stratené.
Omyl priatelia, treba začať konečne žiť a mať sa rád.

Na záver motto Kamila Peteraja: 

NA ZAČIATOK NETREBA MAŤ VEĽA, STAČÍ, ŽE SME MAJITEĽMI CIEĽA.

Božena Jedláková

O autorovi Radoslav Cabúk


Osobný tréner a výživový poradca. Špecializuje sa na zdravé a udržateľné chudnutie a zdravý životný štýl. Pomohol už stovkám ľudí schudnúť, posilniť svoju postavu a získať kondíciu.
Je autorom online kurzov Zmena je možná, Funkčné telo, Chudnutie s diastázou, a e-booku Ako schudnúť z brucha. Vydal tiež knihu Tajomstvo trvalo štíhlej postavy. O svojich skúsenostiach sa podelil s čitateľmi časopisov Forbes, Sme Žena, Fit štýl a ďalších. Vystupoval tiež v relácii Dámsky klub na STV1. Má svoju pravide lnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKY Fit.

Sleduj ma

>