Marikin problém bol, že po 50-tke výrazne pribrala a nedarilo sa jej nabraté kilogramy zhodiť aj napriek tomu, že predtým nemala problém znížiť váhu hladovaním. 

 

Metabolizmus sa s vekom spomaľuje

Veľa ľudí si neuvedomuje, že náš metabolizmus sa pribúdajúcim vekom spomaľuje. 

Percentuálne to vyzerá nasledovne: 

 

  • po 30-tke sa náš metabolizmus spomalí o cca 20%, 
  • po 40-tke o ďalších 10%
  • a po 50-tke je náš metabolizmus pomalší o 50% oproti tomu, ako to bolo do 30-tky. 

 

Napriek tomu ľudia stále jedia približne rovnaké množstvá a je jedno koľko majú rokov. Odvíja sa to aj od množstva stresu a prostredia.

Hladovanie nie je riešenie pri chudnutí

Prvé čo mi pri vstupnej diagnostike Marika povedala bolo: „Som pripravená aj celé dni nič nejesť, len nech schudnem. Ja to dokážem vydržať“. 

Moja prvá úloha bola vysvetliť jej, že hladovanie nie je riešením a že sa naopak musí naučiť pravidelne stravovať a schudne pomocou kombinácie správnej životosprávy a cvičenia. 

Veľmi sa jej to nepozdávalo, ale povedala, že to skúsi. Vysvetlil som jej teda všetky pravidlá, ktoré má v rámci stravovania dodržiavať a ujasnili sme si ich význam. 

Na prvom tréningu dostala jedálniček a začala cvičiť s členom môjho trénerského tímu Jankom Kopaničákom. Trénovala trikrát do týždňa a po prvom mesiaci schudla 3,5kg bez hladovania a bez následného jojo efektu, pretože to dosiahla pomocou cvičenia na tréningoch. 

Samozrejme, ako už býva zvykom, aj Mariku výsledky namotivovali k ďalšiemu úspechu. 

Po 3 mesiacoch Marika schudla 10 kg, v páse a bokoch mala o 10 cm menej a vyzerala výrazne lepšie a šťastnejšie. Bolo na nej vidieť, že má z tréningov radosť a že ju cvičenie naozaj chytilo. 

Ďakujeme Marike za dôveru, ktorú do nás vložila. Blahoželáme jej k štíhlej postave a prajeme veľa úspechov v osobnom, ale aj cvičebnom živote.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcete vedieť viac? Pozrite sa na tieto články

>