Chcete zmeniť životy ľudí a pomáhať im dosiahnuť ich fitness ciele? Chcete vedieť, ako sa stať fitness trénerom? Prečítajte si príbeh Radoslava Cabúka, ktorý sa stal úspešným fitness trénerom a naučil sa, ako transformovať telá i myseľ svojich klientov. Na konci článku získate tiež krok za krokom podrobný návod ako sa stať osobným trénerom v roku 2023.

Začiatok príbehu

Môj príbeh začal, keď som mal 14 rokov

Začal som chodiť cvičiť so starším kamarátom. Cvičili sme raz do týždňa prevažne hrudník a ruky.

Po roku som sa rozhodol zintenzívniť svoje snaženie. Začal som chodiť cvičiť trikrát do týždňa. Moji rodičia nemali veľa peňazí. Napriek tomu mi zaplatili osobného trénera.

Žiaľ urobil som zásadnú chybu. 

Vybral som si za osobného trénera „kamaráta“ a najväčšieho playboja v posilňovni. 

Väčšinu tréningu som si nervózny odsedel na lavičke. Stále som čakal, že môj nový osobný tréner konečne prestane baliť slečny vo fitku a začne sa mi venovať. 

začiatok kariéry osobného trénera
Moje začiatky s tréningom

Po mesiaci som túto neúspešnú, ale pre mňa nezabudnuteľnú spoluprácu ukončil. Doteraz si pamätám ako som sa vtedy cítil. Dnes robím maximum preto, aby sa žiaden môj klient nikdy necítil tak ako ja vtedy. Na štastie som natrafil na super chalana Miša, ktorý mal trénersky kurz (aj keď ho nevyužíval na prácu). 

Mal kopec kvalitných vedomostí a skúseností. Ujal sa ma (za čo som mu doteraz vďačný). 

Dva roky spoločných tréningov mi dali úplne základy posilňovania. 

Chudnutie a priberanie

Počas nasledujúcich 4 rokov strednej školy som chudol a zas priberal 10-15kg ročne.   Snažil som sa nabrať čo najviac svalov, ktoré som chcel následne vyrysovať. 

 Žiaľ stále neúspešne. Do stravovania som sa veľmi nerozumel. Čítal som rôzne  časopisy a články a skúšal rôzne postupy z nich. Moje výsledky boli slabé a ja som  bol, ako mi to povedala moja telocvikárka, obézny.

Počas jedných letných prázdnin na konci strednej školy som si zarobil dosť peňazí. Požiadal som o pomoc, v tej dobe asi najznámejšieho trénera v mojom meste. Chcel som aby mi pomohol nabrať svalovú hmotu. On s tým samozrejme nemal problém.

Predal mi doplnky výživy za 500 eur, ktorých dávkovanie bolo tak extrémne, že mi vydržali ledva na 8 týždňov. Jedol som každé dve hodiny. Vôbec mi netrávilo. Cez deň som nedokázal spraviť nič iné okrem tréningu.

Bol som stále plný, nafúknutý a moja stolica bola v hroznom stave. Strava ma stála približne 100 eur na týždeň. Bolo to niečo príšerne. No ja som človek, ktorý najprv vyskúša rady trénera na sto percent a až potom si na nich urobím názor. Bol som veľmi sklamaný aj z tohto človeka, z celého jeho prístupu.

Keď mi odovzdával jedálniček, opýtal som sa ho či by nepotreboval o mne vedieť aspoň nejaké údaje. Myslel som, že by ho mohla zaujímať aspoň moja váha. Jeho odpoveď bola nie. Veď načo, dal mi tuctový jedálniček ako každému.

Prešiel ďalší rok (2009).

Spolupráca s trénerkou

Vo fitnescentre, kde som chodieval som uvidel premenu jedného chalana. 

Mal podobnú stavbu tela ako ja a dokázal ju vyrysovať. 

Rozhodol som sa osloviť jeho trénerku na spoluprácu. 

Bola veľmi ochotná. Dala mi prvý impulz, ktorý bol pre mňa veľmi cenný. Bol som v prvom ročníku na vysokej, skúšky som spravil v pred termíne a tak som mal 6 týždňov na svoju premenu. Bol to môj prvý úspech v cvičení. 

Schudol som 12kg za 6 týždňov (spätne už viem, že zbytočne aj veľa zo svalov). Konečne som videl náznak kociek na bruchu. S trénerkou som spolupracoval ešte ďalší pol rok. Absolvoval som prvú mini súťažnú skúsenosť ( mal som otrasnú formu ). Následne ma táto trénerka posunula k inému trénerovi.

Nový tréner

prvá súťaž budúceho trénera

S novým trénerom som sa počas letných prázdnin pripravoval na svoju prvú súťaž. 

Za 4 mesiace som schudol už iba 7kg, pri maximálnom zachovaní svalovej hmoty. 

V tej dobe to bola pre mňa až nepredstaviteľná premena mojej postavy.

V októbri som absolvoval svoje prvé dve juniorské pohárové súťaže. Skončil som dvakrát druhý. 

Táto skúsenosť s cvičením a stravou mi dala obrovské vedomosti a poznatky. Naučil som sa veľa o tom ako cvičiť, správne chudnúť. Získal som vedomosti o tom ako pracovať so stravou a doplnkami výživy.

Rozhodol som sa stať osobným trénerom

Mojím cieľom bolo odovzdávať ľuďom svoje skúsenosti  a hlavne nadšenie pre cvičenie. 

V novembri 2009 som absolvoval kurz osobného trénera. Mal som obrovské šťastie. Presne v tom čase sa otváralo nove fitnescentrum a môj známy ho pomáhal zariaďovať. Oslovil ma, či tam nechcem začať pracovať a dohodol mi pohovor s majiteľmi. Prijali ma a v decembri 2009 som začal pracovať ako osobný tréner.

Začiatkom nasledujúceho roka (2010) som sa začal maximálne vzdelávať. Čítal som odbornú literatúru a absolvoval som kurz osobný tréner II. stupňa

Približne po pol roku mojej trénerskej činnosti prišli prvé úspechy s klientmi. Aj keď ma majitelia nepovažovali za veľmi perspektívneho trénera. 

Mne sa podarilo získať klientku, ktorá bola zapojená do súťaže - do formy. Mala iného trénera, no ten sa jej vôbec nevenoval. Schudla pri ňom za 6 týždňov iba 3kg. Na odporúčanie mojej klientky prešla trénovať ku mne.  Videla, že ja sa naozaj snažím klientom venovať naplno. Mne bolo ľúto jej slabého výsledku. Videl som, že chuť a snahu naozaj má. Sadli sme si, vysvetlili si postup. Začali sme pracovať na jej postave. 

Gitka schudla za 4 týždne 7kg a súťaž do formy pod mojím vedením vyhrala. Nasledoval článok v novinách. Gitka mi následne dohodila ďalšie klientky. Takto sa odštartovala moja trénerská kariéra. V polovičke roku som sa rozhodol, že by som mohol ísť na ďalšiu súťaž. Mala sa konať v roku 2011. Oslovil som trénera, s ktorým som sa pripravoval na juniorskú súťaž a pustili sme sa do objemovej časti prípravy.

Začal sa rok 2011 a ja som začal rysovaciu časť, aby som sa pripravil na Majstrovstvá Slovenskej republiky v klasickej kulturistike. Po 4 mesiacoch prípravy som na súťaži skončil predposledný 14-ty. Celá príprava bola zle nastavená. Zbytočne som sa veľmi trápil, málo jedol a veľa cvičil. S trénerom sme urobili veľa chýb. V závere sa môj tréner rozhodol viac venovať inému vraj perspektívnejšiemu cvičencovi. Ja som musel záver prípravy viac menej zvládnuť sám. Po týchto majstrovstvách som sa rozhodol spoluprácu ukončiť a pripravovať sa sám na ďalší ročník. Hneď na to som skončil bakalára na Leteckej fakulte a pokračoval som na inžinierske štúdium. V polovičke roku 2011 som si urobil trénersky kurz osobný tréner III. stupňa. Ďalej som pracoval s klientmi a pomáhal im získavať svoju vytúženú postavu.

Zároveň som získaval veľmi cenné skúsenosti. Klienti mi stále pribúdali. Dosahoval som stále lepšie výsledky. Koniec roka som opäť venoval objemovej príprave, ktorú som si už viedol sám bez trénera.

Majstrovstvá SR v kulturistike 2012

Majstrovstvá SR 2012 - 3. miesto

Rok 2012 bol pre mňa veľmi významný. Začal som prípravu na Majstrovstvá Slovenskej republiky v klasickej kulturistike. Konala sa po dlhom čase (pozn. a zas už dlho nie) na východnom Slovensku v Košiciach. Po negatívnych skúsenostiach s trénermi som sa začal pripravovať sám. Prípravu som konzultoval s kolegom, ktorý mi počas prípravy pomáhal. Forma sa vydarila. Podarilo sa mi získať pre mňa veľmi cenné 3 miesto. Prišlo ma podporiť aj veľký počet mojich známych. Týždeň na to som absolvoval ešte súťaž v Starej Ľubovni. Skončil som druhý.

Na bankete sa mi podarilo osloviť na spoluprácu z môjho pohľadu najlepšieho slovenského trénera kulturistiky. Patrí medzi svetovú špičku. So spoluprácou súhlasil so slovami: „Ak ma nebudeš príliš otravovať pomôžem ti“. Toto stretnutie vo mne zanechalo veľký dojem a radosť. 

Hneď po súťaži som šiel na kurz funkčného tréningu

Tento kurz mi rozšíril obraz o cvičení a urobil obrovský skok v skladbe mojich tréningov. Rozhodol som sa začať s klientmi pravidelne cvičiť funkčné tréningy. Naše fitnescentrum na to nebolo vybavené. Nebol ani záujem zakúpiť aspoň nejaké pomôcky. No to ma neodradilo. Investoval som a nakúpil pre svojich klientov pomôcky sám. Klientov tento tréning veľmi bavil a začali rýchlejšie chudnúť. Videl som, že to je tá správna cesta. V rámci funkčného tréningu prišla na trh aj novinka. Išlo o cvičenie s vlastnou váhou pomocou závesného systému TRX. Videl som v ňom veľký potenciál. V auguste 2012 som absolvoval kurz pre osobných trénerov TRX systému. V ten rok som si spravil ešte kurz personálny tréning v tehotenstve a po pôrode a statickú diagnostiku

Záver roku som venoval objemovej príprave, ktorú som už konzultoval s Igorom Kopčekom. 

Majstrovstvá SR 2013

Majstrovstvá SR - 2. miesto

Začiatkom roku 2013 som sa znovu začal pripravovať na Majstrovstvá Slovenskej republiky v klasickej kulturistike, tento krát boli v Žiline. 

Hneď na začiatku diéty som sa spoznal so svojou priateľkou Aničkou. Vydržala pri mne, aj napriek veľmi ťažkému obdobiu diéty a prípravy na súťaž. 

Na týchto majstrovstvách sa mi podarilo získať 2. miesto. Opäť ma prišlo podporiť veľa ľudí, aj napriek tomu, že museli cestovať až do Žiliny. Hneď po príchode domov som mal obhajobu mojej diplomovej práce. 

Podarilo sa mi na samé Áčka ukončiť vysokú školu s titulom Ing. Napriek možnosti nástupu do zamestnania ako avionik som sa rozhodol, že začnem podnikať. Mal som už toľko klientov, že som v podstate nemohol brať nových. Záujem o moje tréningy ďalej rástol.

Chcel som, aby čo najviac ľudí mohlo pocítiť moje nadšenie a profesionálny prístup.

Práve vďaka nemu moji klienti získavali výsledky. Rozhodol som sa nájsť, vyškoliť a viesť trénera, ktorý by robil v mojej firme RCfit. Aj som takého našiel. Počas leta som si ešte spravil kurz výživového poradcu. Následne som celé leto školil môjho nového osobného trénera Janka Kopaničáka.

Janko si spravil kurz osobného trénera a pod mojím vedením začal v septembri 2013 svoju trénerskú kariéru. Hneď na to, sme si spoločne spravili ešte kurz Praktické výživové poradenstvo. Ja som začal fotiť výsledky svojich klientov a dávať ich na facebook a svoj web. Záver roka bol okrem iného venovaný opäť objemovej príprave, ktorú som začal dokumentovať aj videami.

Majstrovstvá SR 2014 - 2. miesto

Rok 2014 sme s Janom začali absolvovaním kurzu SM systém. Ja som začal rysovaciu časť svojej prípravy na súťaž. V rámci toho, k nám počas januára a februára prišlo 35 nových klientov. 

Mali sme obaja čo robiť, aby sme to všetko spoločne zvládli. Začiatkom mája som získal opäť druhé miesto na M-SR a rozhodol som sa, že so súťažením je na teraz koniec. Chcel som sa naplno venovať práci. Napadla ma myšlienka mať vlastnú kuchyňu. Cieľom bolo variť kvalitné obedy našim klientom. Všetci sa totiž stále sťažovali na komplikovanosť prípravy stravy a nedostatok času. 

Počas prázdnin som si našiel spoločníka, ktorý mal skúsenosti s gastrom. Spoločne sme dali dokopy donáškovú službu zdravých obedov mojapostava.sk. Táto služba začala fungovať v septembri a teší sa veľkej obľube medzi klientmi. Ľudia boli spokojní. Stále viac ľudí začalo vyhľadávať  moje trénerské služby a služby môjho tímu RCfit.

Rozhodol som sa, že vyškolím ešte jedného trénera. Chcel som aby kvalita, ktorú odovzdávame, mohla byť ponúknutá ešte väčšiemu množstvu ľudí. Po rozhovore s Jožkom Zábavníkom v októbri 2014 som sa rozhodol.  On je ten pravý na to, aby bol novým členom tímu. Jožko si spravil trénersky kurz a najbližšie tri mesiace sme venovali intenzívnemu vzdelávaniu a získavaniu skúseností. 

Rozhodol som sa vytvoriť novú značku realfit. Táto značka by nás reprezentovala ako tím a nie mňa ako osobu (pozn.: takto tomu  bolo doteraz). 

Začiatkom roku 2015, už pod značkou realfit, sme zorganizovali I. Prešovský fitnes ples. Ples sa tešil veľmi kladným ohlasom. Bolo to pre mňa ako aj FamilyHall veľké zadosťučinenie. Rozbehol sa rok 2015 a s ním aj ďalší noví klienti. Jožkov rozbeh bol veľmi rýchly a behom mesiaca už trénoval okolo 25 klientov.

V tom čase sa naša klientka rozhodla, že by sa chcela stať členkou realfit tímu. Je to dlhoročná inštruktorka aerobiku a cvičenia s deťmi. Po rozhovore s ňou som pochopil, že bude veľkým prínosom pre náš tím. Absolvovala trénerský kurz a školenie z mojej strany. V marci 2015, odštartovala svoju trénerskú kariéru.

V súčasnej dobe (rok 2015) má realfit 4 členov a aktívne trénuje vyše 80, dovolím si povedať, že spokojných klientov. Verím, že naši klienti budú aj naďalej takí úspešní, ak nie úspešnejší ako doteraz a náš tím sa bude ďalej rozrastať pod tlakom nových klientov.

Ako sa stať fitness trénerom - návod krok za krokom

Osobný (fitness) tréner - povolanie, ktoré môže zmeniť váš život. Chcete vedieť krok za krokom, ako začať a stať  sa úspešným osobným trénerom? V článku Ako sa stať (fitness) trénerom: postup krok za krokom vám odhalím všetky tajomstvá a tipy, ktoré potrebujete pre začiatok vašej kariéry ako osobný tréner.

O autorovi Radoslav Cabúk

Osobný tréner a výživový poradca. Špecializuje sa na zdravé a udržateľné chudnutie a zdravý životný štýl. Pomohol už stovkám ľudí schudnúť, posilniť svoju postavu a získať kondíciu.
Je autorom online kurzov Zmena je možná, Funkčné telo, Chudnutie s diastázou, a e-booku Ako schudnúť z brucha. Vydal tiež knihu Tajomstvo trvalo štíhlej postavy. O svojich skúsenostiach sa podelil s čitateľmi časopisov Forbes, Sme Žena, Fit štýl a ďalších. Vystupoval tiež v relácii Dámsky klub na STV1. Má svoju pravide lnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKY Fit.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Certifikovaný kurz fitness trénera!

Chcete sa stať fitness trénerom a pomáhať ľuďom dosiahnuť svoje ciele? Objavte špičkový kurz fitness trénera.

>