Dnešný rozhovor bude o chudnutí a ako sa úspešne podarilo zbaviť nadváhy nášmu klientovi, Jarovi Krajňákovi. 

Začiatok 

Váha: 103 kg

Metabolický vekk: 52

Viscerálny tuk: 12

Teraz

Váha: 87 kg

Metabolický vek: 32

Viscerálny tuk: 7

Skutočný vek 37 rokov.

Jaro, čo vlastne robíš a kde bývaš?

Som  agentúrny riaditeľ v poisťovni. Bývam v obci Chrastné, to je cca 5 km od Košíc a 25 km od Prešova. 

Keď si k nám prišiel, mal si nejakú nadváhu. Ako si sa cítil pred tým, ako si k nám prišiel?

Vyzeral som väčší a cítil som sa horšie, ako teraz. Jedol som veľmi veľa.

Čo si jedol?

Jedol som hlavne večer, napr. čipsy, pizzu, hamburgery a pod. 

Mal si čas jesť počas dňa?

Počas dňa som veľmi nemal čas jesť. Raňajky som nestíhal vôbec. Obed som mal v práci, ale gro jedla prišlo, až keď som sa vrátil z práce domov.

Športoval si predtým?

Áno, športoval som. Do roku 2013 som aktívne hrával hokejbal, čiže vtedy som sa cítil v poriadku. Potom za tých 5 rokov som prestal cvičiť. Hoci som občas hral tenis, no nijako aktívne a často. Vtedy sa to nabralo na váhe.

cvičí JAroslav Krajňák

Cítil si, že ťa nadváha nejako obmedzovala?

Určite áno obmedzovala ma. V podstate som vždy mal sedavé zamestnanie, ktoré bolo hektické a stresujúce. Vždy som to kompenzoval večerným vyjedaním chladničky.

Vždy som mal sedavé zamestnanie, ktoré bolo hektické a stresujúce. Kompenzoval som to večerným vyjedaním chladničky.

Mal si nejaké zdravotné obmedzenia?

Čo sa týka zdravotných obmedzení, tak ma bolel chrbát, kríže a kolená. Žiadne zdravotné problémy som nemal, až do momentu keď bol Silvester. Vtedy prišla k nám záchranka, pretože sa mi silno rozbúšilo srdce. Vtedy som sa tak zľakol, a to bol impulz, aby som so sebou niečo robil.

Prišla k nám záchranka. Silno sa mi rozbúšilo srdce. Vtedy som sa tak zľakol.

Prišlo ti zle?

Veľmi mi búšilo srdce a myslel som si, či náhodou nemám infarkt. Našťastie prišla záchranka, zmerali mi všetky hodnoty, urobili EKG. Všetko bolo v norme, aj cukor, čiže to v podstate bolo o mineráloch. Hneď na to som sa objednal na preventívnu prehliadku a prišiel som do Realfitu. A práve to bol impulz, prečo som sa rozhodol začať niečo so sebou robiť. Mám 37 rokov a nechcel som v tomto mladom veku dopadnúť zle. Veď mám 2 ročného syna.

Ako si našiel Realfit?

Poviem to jednoducho, na internete. Dal som si do vyhľadávača tréner Prešov a vyskočili ste ako prvý. Máte výhodu, že na stránke máte online chat. Napísal som a hneď ste sa ozvali. Objednal som sa na diagnostiku a prišiel som k trénerovi.

Na diagnostike si mal 103 kg a váha Ti vypočítala metabolický vek 52 rokov. 

No to je aj nábeh na infarkt (smiech).

Aký si mal pocit a dojem z diagnostiky?

Veľmi ma zaujal celý priebeh aj diagnostiky, aj cvičenia. Bola tu rodinná atmosféra. Mal som  veľmi dobrý dojem aj z trénera Janka. Človek sa teší na tréningy aj preto, že je tu pohoda. Na tréningy chodím skoro ráno, už o 7:00, čiže vstávam dosť skoro okolo 5:00, ale nemal som s tým nikdy problém, žeby som neprišiel na tréning. Ak človek vidí výsledky z tréningov, tak je to super pocit. 

Človek sa teší na tréningy aj preto, že je tu pohoda.

Čo sa týka stravy, zmenila sa? Ako si sa stravoval vtedy a ako teraz?

Strava prešla radikálnou zmenou. Musím povedať, že to nie je žiadna diéta. V podstate sa upravili veľkosti porcií. Upravili sa prílohy. Prijímam veľmi veľa zeleniny. Na raňajky si dávam ovocie s jogurtom. Zároveň som do svojho jedálnička zaradil aj mäso. A čo je podstatné, tak dávam si kvalitné potraviny. To znamená, že máme domáce vajíčka, z bio farmy si kupujeme mäso, pestujeme si zeleninu. Nie je dôležité nezmyselne diétovať, ale zdravo sa stravovať. Predtým som takéto veci neriešil. Vždy to bolo o vyprážanom syre, čipsoch a podobných nezdravých veciach. Nehovorím, že  teraz si nedám nejaký rezeň. No nie je to tak, že stále, skôr iba výnimočne.

Musím povedať, že to nie je žiadna diéta. Nie je dôležité nezmyselne diétovať, ale zdravo sa stravovať.

Čiže to nie je o tom, že si teraz nič také nedáš, že si úplne zavrhol všetko?

Nie, keď občas idem na oslavu. Pokojne si dám koláč, alebo aj ten rezeň. Nie je s tým žiaden problém. Pre mňa je dôležité, že tá strava je vyvážená. Aby mala veľa zeleniny a večer nejaké syry. Toto vie človeka veľmi dobre nasýtiť.

Ľudia si myslia, že strava bude len z kuracích pŕs na vode. Že nemôžu soliť, že to nebude chutné a pod. Cítiš, že sa takto vieš stravovať dlhodobo?

Jasné dá sa to udržať dlhodobo. Snažil som sa prejsť hneď na tú stravu, ale bolo to postupné. Teraz je to už úplne automatické a už to beriem prirodzene. To znamená, že to neberiem, že toto je nová a toto je stará strava. Človek si na to zvykol postupne a tie šaláty sú aj chutné. Nikdy by som si nepovedal, že tá zelenina  môže byť taká chutná, ako teraz.

A čo syn, ako sa on stravuje?

On sa stravuje úplne ako my. Čiže to znamená, že zje bio produkty. Má 2 roky a ešte nemal ani čokoládu, čo je super. Keby ja som sa stravoval od malička tak, ako on, tak je to o úplne niečom inom.

A je to v poriadku? Nebojuje s tým nejako?

Nie, absolútne žiadne problémy s tým nie sú. Má strašne rád špenát. Bez problémov zje paradajky, uhorky a vôbec s tým nebojujeme. Dosť často sa stáva, že večer sedí pri mne a spolu jeme šalát, alebo kukuricu. Chlorella sú jeho cukríky a jačmeň je jeho džús. 

A čo jeho zdravie, keďže veľa detí je v tomto období chorých, alebo nemá nejaké alergie?

Odkedy sme prešli na túto stravu, nebol vôbec chorý. Metabolizmus aj imunitu má veľmi dobre vybudované. Nemal žiadne také problémy, resp. alergickú reakciu na niečo. Zmena stravy pomohla aj jemu.

Rodičia sú príkladom pre dieťa, čo sa týka stravy je to tak aj u vás?

Jasné, on je teraz v takom veku, že po nás všetko opakuje.

Ako si sa cítil pred prvým tréningom? Mal si nejaké obavy?

Mal som obavy, ako to bude vyzerať. Tréner Janko to všetko nastavil tak, že sa to dalo v pohode zvládnuť. Z tréningu som išiel domov vyčerpaný, no nie zmorený. Skôr som bol naštartovaný. Podľa mňa je to veľmi dôležité, ak chce niekto trénovať, mať v hlave ten impulz. Ak ho človek má, že niečo treba so sebou robiť. Začne cvičiť a vydrží napr. mesiac cvičiť, tak to ide. Potom to už berie ako samozrejmosť. Napr. ja si už neviem prestaviť týždeň bez tých tréningov. 

Veľa ľudí si myslí, že najprv musia začať cvičiť sami, najprv nabrať nejakú kondíciu. Ty si do toho išiel po tej príhodeBolo to pre teba v pohode a zvládnuteľné?

Určite áno, z môjho pohľadu je to oveľa ľahšie. V tých prípadoch ako spomínaš, že najprv musím nabrať kondíciu, aby som sa nehanbil. Je to najväčšia blbosť. Ten človek nikdy nepríde do fitness centra a nezačne cvičiť. A ak áno, tak veľmi rýchlo skončí. Naozaj musí prísť ten taký impulz a musí prísť s tým odhodlaním, že niečo chce zmeniť. Nastaviť si nejaký cieľ. My sme mali cieľ ísť pod 90 kg, čo sa podarilo. Potom to už príde ako automatizácia. Telo si na to nejako zvykne, že už to neberie tak, že musím ísť cvičiť.

Ako sa teraz cítiš?  Pociťuješ aj ty tieto zmeny?

Určite áno, to spaľovanie je niekde úplne inde ako vtedy pred pol rokom. Teraz si odbehnem 8 km úplne bez problémov, čiže to pomohlo a odporúčam to.

Vnímaš to aj na svojej nálade, či už sebavedomí?

Nikdy som nemal malé sebavedomie, ale ten človek je naštartovanejší, aktívnejší a živší. Pamätám si, keď som v minulosti robil nejaké veci, vždy som si vravel, že to spravím potom a potom. A tie tréningy mi priniesli do života rozvrh. Dostal som sa do nejakého rytmu. Ak by som to mal k niečomu prirovnať, tak je to ako keď dieťa ide prvý krát do školy. Musí si zvyknúť na nejaký systém, že ráno vstane, ide tam a učí sa. Človek si musí nastaviť nejaké fungovanie. Myslím si, že keď to človek začne brať ako automatické, tak vtedy vyhral.

Tie tréningy mi priniesli do života rozvrh. Dostal som sa do nejakého rytmu.

Často ľudia riešia to, že nemajú čas alebo, že to stojí veľa peňazí. Čo si o tom myslíš ty?

Za tie peniaze to stojí, aj keď to nie je lacné. Čo sa týka času, tak u mňa to je fajn, lebo mám veľmi flexibilný pracovný čas. Chodím cvičiť ráno o 7:00, lebo v telocvični je menej ľudí. Ráno sa trénuje lepšie, pretože človek od tej siedmej do ôsmej aj tak neurobí nič. Všetky tie aktivity začínajú až potom, čiže ráno prídem, naštartujem sa a fungujem ďalej. Cvičenie mi ten čas nezaberá.

A na záver, s kým si trénoval a aký to bol tréner?

Trénujem s Jankom a je fakt skvelý. Nie je to len o odbornosti, ale vytvorí aj príjemnú a pohodovú atmosféru. Vo veľa veciach máme aj rovnaký názor, čiže si aj podiskutujeme pri tréningoch. 

Čo by si odporučil ľuďom, ktorí sa snažia, alebo chcú začať cvičiť?

Realfit odporúčam, pretože je to tu fakt skvelé, je tu rodinná atmosféra. A zároveň všetkým odporúčam nie len to chcenie, ale treba aj začať a prísť si zamakať. Zaťať sa a prísť na diagnostiku, potom to nastaviť a bude to super.

Ďakujem ti veľmi pekne za rozhovor a tešia nás tvoje výsledky. Želáme, aby si v tom pokračoval a cítil sa len a len zdravšie. 


O autorovi Radoslav Cabúk

Osobný tréner a výživový poradca. Špecializuje sa na zdravé a udržateľné chudnutie a zdravý životný štýl. Pomohol už stovkám ľudí schudnúť, posilniť svoju postavu a získať kondíciu. Je autorom online kurzov Zmena je možná, Funkčné telo, Chudnutie s diastázou, a e-booku Ako schudnúť z brucha. Vydal tiež knihu Tajomstvo trvalo štíhlej postavy. O svojich skúsenostiach sa podelil s čitateľmi časopisov Forbes, Sme Žena, Fit štýl a ďalších. Vystupoval tiež v relácii Dámsky klub na STV1. Má svoju pravide lnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKY Fit.

Sleduj ma

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcete schudnúť?

Začnite s konzultáciou ZDARMA!

>