Pokiaľ ide o chudnutie, ľudia najčastejšie začínajú chudnúť v januári, začiatkom roka. Hovorím to na základe našich skúseností s prívalom nových klientov. Druhé obdobie väčšieho prívalu začína po Veľkej noci, kvázi ešte pred letom.

Je to prirodzené, že ľudia sa po vianočnom jedení snažia schudnúť, rovnako tak pár mesiacov pred letom. Len málo ľudí sa rozhodne chudnúť počas leta. Dôvodom určite nie je to, že už sú všetci chudí. Najčastejšie sa stretávam s názormi, že už počas leta sa neoplatí chudnúť, lebo ľudia majú rozbitý režim a už si plavky musia obliecť tak či tak.

Preto som sa rozhodol dať vám aj iný pohľad - pozrieť sa podrobnejšie na výhody a nevýhody chudnutia počas leta.

renáta Brozáková

Ja začínam cvičiť tradične pred letom a ťahám to celé leto. Chcem svoju postavu vytvarovať do plaviek. Chodievam cvičiť hneď ráno. Raňajší tréning ma naštartuje do horúcich letných dní. Vďaka tréningu v realfit získam okrem peknej postavy aj kondíciu. Tú potom využijem na túrach s rodinou, aj na bicykli. Prostredie, ktoré som tu našla, aj so skvelými ľuďmi má pozitívne naladí. Začať cvičiť v lete môžem len odporúčať.

renáta brozáková

Učiteľka v materskej škole

Pozrime sa bližšie na výhody a nevýhody chudnutia v lete.

Prečo začať cvičiť v lete

1

Prirodzene menej jete

Veľmi často mi najmä ženy hovoria, že sa im ľahšie chudne počas leta, lebo im nechutí tak jesť. Veľké horúčavy počas leta často spôsobujú nechuť do jedla. Zároveň na rozdiel od zimy, kedy trávite väčšinu času zavretí doma alebo v práci, počas leta ste viac vonku. Aj vďaka tomu menej jete. Viac ste v pohybe a menej sedíte a niečo ďobkáte. Nemáte toľko času myslieť na jedlo. Namiesto toho máte viac chuť ísť do prírody a hýbať sa. Leto je proste super spôsob ako prirodzene menej jesť.

v lete menej jeme

2

Máte dostupnejšie a chutnejšie potraviny

Často keď v zime rozoberám s ľuďmi ako si upraviť stravu, hovorím aj o zelenine. Ich odozva nie je veľmi dobrá. Hovoria mi: "Vieš Rado, teraz je ale tá zelenina taká hnusná, tie paradajky sa nedajú jesť. Už nech je leto, vtedy mi zelenina naozaj chutí."

Vtedy hľadáte alternatívne možnosti chutnej zeleniny aj v zime. No teraz nemusíte hľadať žiadne alternatívy. Je leto. Mnohí z vás majú aj vlastnú vypestovanú zeleninu, alebo môžu zájsť na miestny zeleninový trh. Tam nájdete naozaj čerstvú, kvalitnú na záhradke vypestovanú zeleninu.

A aby som nezabudol, naozaj chutnú zeleninu. Preto je v letnom období oveľa jednoduchšie doplniť svoje stravovanie o kopec chutnej zeleniny, ktorá nám pomôže schudnúť.

zdravá čerstvá zelenina

Prečo jesť veľa zeleniny

 • obsahuje minimum kalórií
 • obsahuje dôležité vitamíny a minerály
 • obsahuje dôležitú vlákninu, ktorá nám zlepšuje trávenie a čistí naše črevá
 • pomáha detoxikácii organizmu
 • výborný zdroj antioxidantov
 • udržuje nízku hladinu cukru v krvi
 • zasýti nás a pritom od nej nepriberieme

Ak minimalizujete klasické prílohy ako ryžu, zemiaky, cestoviny, múčne jedlá a nahradíte ich čerstvou zeleninou poliatou s olivovým olejom, jednoduchšie schudnete. Zároveň viete, že robíte správnu vec pre svoje telo a zelenina je aj chutná. Preto je počas leta jednoduchšie správne sa stravovať.

3

Prijímate viac tekutín

Veľmi často sa stretávam s tým, že ľudia málo pijú vodu, ale naopak pijú veľa kávy. Neuvedomujú si, že káva ich odvodňuje a preto, aj to málo čo vypijú, im káva pomôže z tela vylúčiť. Výsledkom je nedostatok tekutín.
Ich odpoveď na moju otázku, prečo tak málo pijú je:
proste nie som smädný.

Ja nie som zástanca prehnaného pitia tekutín, ale na druhej strane určitú dávku telo potrebuje pre svoju správnu funkciu. V lete je pre ľudí jednoduchšie viac piť, lebo majú väčšiu potrebu dodávať svojmu telu tekutiny.

Je samozrejmé, že počas leta potrebujeme vypiť aj dvojnásobok toho, čo vypijeme počas chladnejšie obdobia. Leto je ale ideálne na chudnutie, lebo je pre nás jednoduchšie piť dostatok tekutín.

Základné rady k pitnému režimu

1. Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín, teda čistej vody alebo nesladených bylinkových čajov. Neznamená to, že sa máte nalievať tekutinami, ale ani nízky príjem tekutín nie je dobrý. 

2. Častokrát môžete pociťovať hlad, ale pritom ste len smädní. Preto vždy, keď cítite hlad, ešte skôr ako sa najete, zamyslíte sa nad tým, či nie ste len smädní.

3. Ak nebudete piť dostatok tekutín nastane niekoľko javov v tele:

 • Budete viac jesť
 • Telo si bude zadržiavať vodu v podkoží a vy budete naliati, aj keď pijete málo vody
 • Telo sa bude musieť sústrediť na vysporiadanie s nedostatkom tekutín (aj keď to možno priamo nebudete pociťovať) a nebude riešiť spaľovanie vašich tukových zásob
 • Bolesť hlavy, únava, suchá a málo pružná pokožka

4. Nedá sa povedať koľko tekutín by ste mali piť. Minimum je 1,5 L. Riaďte sa farbou svojho moču. Moč by mal byť svetlo žltý a bez zápachu. Ak je váš moč silnej žltej farby a prípadne aj so silným zápachom, určite trpíte nedostatkom tekutín.

Konzultácia

Ako chudnúť v lete

Kliknite na tlačítko nižšie a rezervujte si konzultáciu s trénerom. Získate odborné rady pre správne chudnutie. Roky skúseností a tisíce spokojných zákazníkov.

4

Viac sa hýbete

Leto je ideálne obdobie pre pohyb. Vonku je teplo, príjemne, svieti slnko a vy máte väčšiu chuť sa poprechádzať, zahrať si futbal, ísť na korčule, proste byť vonku a byť v pohybe.

Preto je oveľa ľahšie chudnúť v lete.

Mimo cieleného cvičenia, spálite aj kopec kalórií bežným pohybom a aktivitami. Počas leta ľudia chodia s deťmi na prechádzky, do prírody a na turistiku.

letné prechádzky v prírode

Navštevujú rôzne hrady či zámky. Oveľa viac času trávite vonku a oveľa viac sa hýbete. Nie je pre vás potrebné chodiť do posilňovne na nejaké nudné kardio cvičenie, keďže nemáte problém sa hýbať viac vonku.

Môžete ísť pešo alebo na bicykli do práce. Po večeri je možné sa ísť poprechádzať, je dlhšie vidno, takže môžete viac času tráviť vonku.

Okrem toho v lete chodíte na kúpaliská, priehrady a veľa času trávite aj plávaním.

Nie je nič jednoduchšie ako páliť kalórie počas leta pohybom.

My organizujeme pravidelné bežecké tréningy a ľudia často aj beh počas zimy vynechávajú. Boja sa, že prechladnú a studený vzduch im nerobí dobre. Naopak, hneď ako sa oteplí, vybehnú von a ide sa na vec. Pohyb je v lete vidno na každom kroku.

5

Môžete cvičiť aj na čerstvom vzduchu

Už som to spomínal v predchádzajúcom bode, ale nie je nič lepšie ako cvičiť vonku na čerstvom vzduchu.
Nemusíte byť zavretí v telocvični alebo posilňovni, ale môžete sa hýbať aj vonku.

Počas leta sa aj my snažíme ľudí vytiahnuť vonku. Ponúkame cvičenia aj vonku na čerstvom vzduchu. Pre našich cvičencov je to príjemná zmena. Oživia sa tým tréningy, zapoja sa aj iné typy a spôsoby cvičenia, na aké sú v posilňovni zvyknutí.

Je super využiť teplé počasie a zacvičiť si na peknej zelenej tráve. Vnímať aj okolitý svet, oblohu a slniečko. Človek má z cvičenia hneď iný dojem, urobí mu to dobrú náladu a krajší deň.

Preto je ľahšie cvičiť počas leta a mali by ste naozaj využiť aj to, čo nám prirodzene ponúka príroda. Jasné, sme v meste, na sídlisku, nie je to úplne les, ale stále je to viac ako betónová budova.

Dnes už máme vybudované bežecké okruhy s tartanovým povrchom. V strede a okolo nich sa nachádza tráva a kopec priestoru na realizáciu aj iných činností ako len beh. Tieto miesta nás priam nabádajú k pohybu.

cvičenie vonku na čerstvom vzduchu

Výhody cvičenia vonku

 • čerstvý vzduch
 • viac miesta, viac priestoru
 • možnosť zapojiť nové cviky a metódy cvičenia
 • slnko, prirodzený zdroj svetla a energie
 • príroda okolo

6

Máte lepšiu náladu a ste šťastnejší

Tohto roku bola dlhá a dosť chladná zima. Zdalo sa, akoby nechcela skončiť. Mnoho mojich klientov mi rozprávalo, akí sú už z tej zimy unavení. Všetci boli pochmúrni a nevedeli sa dočkať, kedy už zima skončí. Väčšina ľudí, má radšej leto. Teplo, slnko, dlhšie dni, žijúca príroda.

Slnko nám dodáva veľmi potrebný vitamín D, ktorý nám častokrát počas zimy chýba. Vitamín D je aj vitamín šťastia. Ja som sa jeden čas o tento vitamín veľmi zaujímal, pretože som chcel vedieť, prečo na mňa tak vplýva či je pekne slnečno alebo nie.

Ukázalo sa, že vitamín D je viac ako vitamín. Je to prohormón, ktorý výrazne ovplyvňuje našu náladu. Okrem toho má kopec ďalších skvelých účinkov. Ja aj preto dopĺňam vitamín D počas celého roka.

Na čo všetko vitamín D pomáha

 • posilňuje imunitný systém, pôsobí proti nachladnutiu a chrípke
 • zlepšuje náladu a pôsobí proti depresiám
 • posilňuje kosti a pomáha pri osteoporóze
 • pomáha sile svalov
 • pôsobí všeobecne proti bolesti
 • znižuje rakovinu pŕs, srdcové ochorenia
 • pomáha pri ochorení ľadvín a cukrovke
 • pomáha pri mnohých ďalších problémoch

Preto v lete, keď vyjde slnko, majú všetci hneď lepšiu náladu a sú šťastnejší. Slnko veľmi vplýva na náš organizmus, našu náladu a to ako sa cítime. V lete sme šťastnejší, máme lepšiu náladu, a preto sa nám aj viac chce na sebe pracovať. Skôr dokážeme upraviť naše stravovanie a hýbať sa ako počas pochmúrnej zimy.

7

Ste zdravší

Tento bod úzko súvisí s predošlým. Tým, že máte v lete viac vitamínu D, máte aj silnejší imunitný systém a ste zdravší.

Počas chladnejšieho obdobia musia často cvičenci svoje snaženie (chudnutie) prerušiť kvôli chorobe. To je vždy nepríjemná prestávka, po ktorej sa vyčerpaný organizmus chorobou musí znova štartovať. Obzvlášť, ak ste museli zobrať aj antibiotiká, ktoré váš organizmus viac vyčerpajú.

V lete je to lepšie. Máte dostatok vitamínu D a váš imunitný systém je na tom lepšie. Trávite viac času na čerstvom vzduchu, čo tiež prospieva vášmu zdraviu. Samozrejme, aj v lete môžete byť chorí, ale je to menej časté ako v zime alebo na jeseň. Preto sa vám počas leta podarí skôr neprerušene cvičiť a tak ľahšie schudnúť, no najmä skôr. Vynecháte vynútené prestávky a opätovné začiatky spôsobené chorobou.

8

Menej ľudí vo fitnes centrách

V lete prirodzene viac ľudí cvičí vonku. Ako som vyššie písal, aj my sa snažíme ľudí vytiahnuť von. O to lepšie je to pre začínajúcich klientov, ktorí sa ešte hanbia a majú obavy zo svojich výkonov. V lete sú vo fitnes centre najmä skalní cvičenci. Je tam menej ľudí. Máte viac priestoru a súkromia. U nás sa navyše cvičí v súkromnej telocvični, prístupnej iba našim klientom. No aj keď zavítame medzi cvičebné stroje, počas leta majú naši cvičenci viac priestoru.

Ak s cvičením začínate a máte obavy z pohľadov a reakcií ostatných cvičencov, v lete to budete mať podstatne jednoduchšie.

tréning vo fitness

9

Nepotrebujete sa toľko obliekať a vyzliekať

Poznáte to. V zime sme stále naobliekaní. Máme na sebe niekoľko vrstiev oblečenia, ktoré treba pred cvičením zhodiť. Často počúvam od klientov, že už majú plné zuby toho neustáleho obliekania a zobliekania. To v lete odpadá. V lete potrebujete kraťasy, tričko, šľapky a je to. Ušetríte kopec času obliekaním sa. Nebude problém aj hneď po cvičení zobrať batoh a ísť von. Vonku vás slniečko usuší a nemusíte sa ani báť, že prechladnete. V lete je to oveľa jednoduchšie.

Názory klientov

Cvičenie v lete je super z viacerých dôvodov. Ja som sa na leto a cvičenie veľmi tešila aj z takého prozaickeho dôvodu - totiž letné horúčavy mi šetria čas - môžem do fitka nabehnúť rovno v oblečení, v ktorom idem cvičiť - nemusím strácať čas prezliekanim sa zo zimných búnd a čižiem... :). A napriek tomu, že extrémne horúčavy nemám úplne rada, cvičenie skoro ráno ma dokáže nadopovať energiou natoľko, že aj tie zvládam oveľa lepšie 🙂

Mária Kacvinská

Prečo cvičiť aj v lete? Myslím si, že odpoveď je jasná. Všetci sa chceme cítiť dobre nie len v zime, ale aj v lete. V zime máme menej pohybu, tak chodíme páliť kalórie do fitka. V lete však si dáme určite viac maškŕt. Ja som začala cvičiť v lete, pretože som sa cítila vo svojom tele zle. Nevedela som si obliecť skoro nič zo svojho šatníku po druhom pôrode a hlavne som potrebovala vyriešiť zdravotný problém. Cvičím aj v zime aj v lete, aby som bola fit po celý rok. Mňa prekvapilo, že s cvičením odišla bolesť chrbta a nevracia sa, ani keď moje dve 'živé činky'- 20 kg dcérka a 10 kg syn, dajú môjmu chrbtu riadne zabrať. 

Veronika Konečná

V lete pokračujem v cvičení, lebo...je vo fitku oveľa menej ľudí, telocvičňa je klimatizovaná. Samozrejme nepreruším tréningovú šnúru - nebude sa mi potom v jeseni ťažko začínať a v lete sa aj rýchlejšie chudne ?

Zuzana Červenická

S Realfitom som začala cvičiť v lete a som veľmi rada, že som tento krok urobila. Potrebujem si vytvoriť návyk a v lete je to najideálnejšie, lebo sú dlhé slnečné dni. Tréning je za každým iný a vždy ma nabije energiou. Cvičiť som začala, lebo som bola unavená a v práci potrebujem kondíciu. Po mojich skúsenostiach sa v Realite cítim najlepšie. Tréner vie vždy poradiť a viesť počas celého obdobia. Som veľmi spokojná s výsledkami, ktoré sme spoločne dosiahli za ten krátky čas a teším sa na ďalšie dosahovania cieľov.

Šárka Štvartáková

Nástrahy leta

A je to tu. Dosť bolo výhod prečo cvičiť v lete. Ideme sa na to pozrieť z druhej strany. Všetko má predsa svoje dobré aj zlé stránky. Teraz si povieme pár dôvodov, prečo je problematické chudnúť a cvičiť v lete.

1

Akcie rôzneho druhu

Toto je podľa mňa hlavný kameň úrazu. Aj preto sa množstvo ľudí rozhodne necvičiť v lete.

Počas leta nás čaká množstvo rôznych grilovačiek a opekačiek. Je ťažké nedať si pri nich nejaký ten alkohol, pivo alebo slané pochutiny.

Ľudia počas leta radi pijú pivo od smädu. Vraj nie je nič lepšie ako si ísť večer sadnúť na jedno pivko (hovorili milovníci týchto večerov a vraj to často nie je len jedno pivo).

Víkend pre nás začína už v piatok, kedy si berieme voľno a ideme niekam preč s kamarátmi alebo rodinou. Preto na seriózne cvičenie nám zostávajú iba 4 dni v týždni (dovolím si len poznámku, že aj to stačí ? ).

Chodíme na rôzne výlety, túry, kúpaliská, návštevy historických pamiatok, na kolotoče a nie všade sa dá dobre stravovať. Ak si nezbalíte niečo z domu, musíte jesť, čo nájdete v bufete. To väčšinou nie je nič, čo by podporilo vaše chudnutie.

Zmrzlina je ďalšiu častou pochutinou v lete. Taký nanuk počas horúčavy vždy dobre padne. No nie je veľmi diétny.

Toto sú naozaj problémy, s ktorými sa počas leta stretnete a ktoré musíte riešiť.

Sú to riešiteľné problémy, pre toho kto ich riešiť chce. Pre tých, ktorí ich riešiť nechcú, sú to vážne dôvody na to, aby v lete necvičili a nepokúšali sa niečo so sebou spraviť. Ak tak iba presne opačným smerom, o akom vám píšem v tomto článku.

poznámka

Ak počas zimy priberiete, kvôli nedostatku pohybu a neustálej potrebe niečo zobkať, tak počas leta to doplníte grilovačkami a výletmi. Ľudia sú schopní takto pribrať 5 kg a viac za jeden rok. Po niekoľkých takto trávených rokoch majú naozaj problém. Ak začnete cvičiť už počas leta, nastavíte si stravu, tréning a hlavu, nemusíte pribrať počas leta nič. Práve naopak, môžete ešte schudnúť. Budete mať brzdu, že cvičíte a stravujete sa, že na sebe pracujete. To vám pomôže sa viac kontrolovať pri týchto oddychových zážitkoch.

2

Teplooooo

Viem, že vás prekvapím, ale v lete je teplo. Veľmi často je veľmi teplo. Priam až horúco. V teple sme aj viac unavení. Teplo z nás vysáva energiu a uspáva nás. V teple sa všetko robí ťažšie. Ťažšie pracuje, ťažšie sa aj cvičí.

V teple môže skôr prísť k dehydratácii a prehriatiu organizmu. Je väčšia pravdepodobnosť, že vám príde nevoľno a dostanete slabosť. To všetko sa deje skôr v lete ako v zime.

Proste v lete je teploooo a môže byť až ukrutnééé. Preto je lepšie skočiť do bazéna ako sa potiť v posilňovni. Ale najprv sa musíte obliecť do plaviek. Tých, ktoré obopínajú vaše telo a ukážete sa v nich celému svetu alebo si môžete nájsť nejaké odľahlé miesto, kde nikto nechodí iba vy.

Alebo môžete aj počas leta na sebe zamakať a mať ten skvelý pocit, že so sebou niečo robíte. Že sa vaše telo spevňuje a vaše sebavedomie rastie. Vy ste so sebou spokojnejšia a nevadí vám, že sa musíte odhaliť v plavkách pred ľuďmi.

Alebo? Alebo kašlite na to, veď vonku je horúúúúúúco :).

otužovanie vonku

Záver

Čo dodať na záver. Ja sám som v lete vždy zamakal viac. Bolo viac času, viac chutí a viac možností robiť kardio cvičenie aj vonku. Doplnil som to o silové cvičenie v posilňovni a bol som spokojný. Ale to som ja.

Vymenoval som vám niekoľko dôvodov, prečo začať cvičiť, chudnúť v lete a aj tie, prečo to nerobiť. Je to len na vás ako sa rozhodnete. Ideálne podmienky nebudú nikdy. V každom období sa dajú nájsť výhody aj nevýhody, prečo začať alebo prečo nie. Podľa toho, či hľadáte spôsoby alebo dôvody. Všetko je len na vašom postoji, na vašom chcení. 

moje odporúčanie

Ak chcete začať s chudnutím alebo s cvičením, ideálny čas je teraz. Práve teraz v tejto sekunde, urobte prvý krok. Rozhodnite sa a spravte prvý krok k vašej lepšej postave, k vášmu víťazstvu. Nie zajtra. Nie za chvíľu. Nie, keď si to viac premyslíte. Teraz hneď. Kliknite tu a rezervujte si konzultáciu ZDARMA.

Vaše otázky, alebo skúsenosti s cvičením a chudnutím v lete, napíšte do komentárov nižšie.

O autorovi Radoslav Cabúk

Osobný tréner a výživový poradca. Špecializuje sa na zdravé a udržateľné chudnutie a zdravý životný štýl. Pomohol už stovkám ľudí schudnúť, posilniť svoju postavu a získať kondíciu. Je autorom online kurzov Zmena je možná, Funkčné telo, Chudnutie s diastázou, a e-booku Ako schudnúť z brucha. Vydal tiež knihu Tajomstvo trvalo štíhlej postavy. O svojich skúsenostiach sa podelil s čitateľmi časopisov Forbes, Sme Žena, Fit štýl a ďalších. Vystupoval tiež v relácii Dámsky klub na STV1. Má svoju pravide lnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKY Fit.

Sleduj ma

 • Áno, leto je super na získanie návykov zdravého životného štýlu. Je viac vidno a teda viac času na pohybové aktivity. Pijem viac tekutín a potom nepotrebujem toľko jesť. Ľahšie sa mi tiež cvičí.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Chcete schudnúť?

  Začnite s konzultáciou ZDARMA!

  >