Po sviatkoch je telo väčšiny ľudí v horšom stave ako pred sviatkami, hneď v niekoľkých smeroch. Sme prejedení a náš žalúdok a črevá sú plné nie veľmi telu prospešného jedla. Svaly sú stuhnuté z ležania a oddychovania pred veľkonočným televíznym programom. Kondícia a kapacita pľúc na tom tiež nie sú veľmi dobre. Preto je potrebné naštartovať svoje telo.

Detoxikácia organizmu

detoxikácia - voda s citrónom

Nie sú potrebné žiadne drahé prípravky ani nič podobné. Stačí ak si dáte oddych od jedenia aspoň na jeden deň.

Počas tohto dňa nebudete nič jesť, iba piť veľa čistej prefiltrovanej vody, môžete do nej dať citrón a trochu soli. Dobré sú v tomto prípade aj bylinkové čaje, nesladené. Ak budete veľmi hladní, dajte si silný vývar so zeleninou.

Vydržte takto minimálne jeden deň. Ak vám to nerobí problém, môžte aj dlhšie. Maximálne však tri dni. Potom si už prirodzene telo spomaľuje metabolizmus a to nechceme. Preto ak by vám 1-3 dni nestačili, zopakujte to znova po týždni.

Dýchanie

hlboké dýchanie

Urobte si jednoduché dýchacie cvičenie, 4x4. Toto cvičenie vám pomôže zrelaxovať a uvoľniť sa.

Začnite tým, že sa 4 sekundy pomaly nadychujete nosom. Následne zadržte dych na 4 sekundy. Potom pomaly vydychujte ústami, ďalšie 4 sekundy. Nakoniec po vydýchnutí, počkajte 4 sekundy a začnite sa znova nadychovať.

Takýto cyklus môžete spraviť 4 - 10 krát. Minimálne raz, pokojne aj viackrát do dňa. Uvidíte o koľko zrelaxovanejšie sa budete cítiť. Znížite hladinu stresu v tele a všetky metabolické procesy budú fungovať lepšie.

Strečing

strečing

Po dlhom oddychovaní potrebuje vaše telo ponaťahovať svaly. Urobte si niekoľko jednoduchých strečingových cvičení.

a) Sadnite si do drepu a skúste v tomto drepe pár minút vydržať. Ak to nejde, tak si pomôžte tým, že sa opriete o stenu.

b) Skúste sa niekde zavesiť a chvíľu len visieť. Ak nemáte tú možnosť, tak si dajte ruky nad hlavu a vyťahujte sa hore, ako by ste oberali jablká. Následne s výdychom choďte do predklonu. S nádychom sa znovu vystrite. Urobte niekoľko takýchto predklonov, čím uvoľníte zadné stehná a aj spodný chrbát.

Krátke kardio cvičenie

kardio cvičenie

Po týchto očistách, je načase prekrviť krv v žilách. Zobuďte vaše telo krátkym kardio cvičením, pri ktorom by ste sa mali aj zadýchať a spotiť. Je potrebné telo zahriať a spustiť termogenézu.

Začnite napríklad rýchlou chôdzou a klusom vonku na čerstvom vzduchu. Prípadne si zájdite do fitnes centra a dajte si bicykel alebo orbitrek. Táto aerobná aktivita by mala trvať okolo 30 až 45 minút, v závislosti od jej náročnosti. Zaraďte ju dvakrát do týždňa.

Zvýšte príjem vlákniny v strave

vláknina

Vláknina rozpustná aj nerozpustná nám pomáha v trávení, čistí nám črevá. Preto je veľmi dôležitá pre náš organizmus. Najviac vlákniny získate zaradeným ovocia ako napríklad avokádo, malíny, hruška alebo jablko.

Zo zeleniny je najviac vlákniny v brokolici. Veľa vlákniny obsahuje aj hrášok, šošovica, fazuľa a orechy.

Znížte príjem sacharidov v strave

bez jednoduchých cukrov

Teraz, po takomto celkovom resete, sa snažte znížiť príjem sacharidov v strave a nahradiť ich kvalitnými tukmi.

To znamená jesť menej pečiva, múčnych jedál, sladkostí, cestovín a vylúčiť alkohol. Namiesto toho si pridajte olivový olej do šalátov, orechy a semienka na desiatu alebo olovrant.

Super potravinou je aj avokádo. Kvalitné mäso a ryby vám pomôžu v regenerácii vašich svalov.

Začnite cvičiť aj silový tréning

silový tréning

Tu sa už dostávame do napredovania nášho fyzického stavu. Urobili sme si postupnú očistu a teraz chceme kráčať vpred.

Silový tréning s vlastným telom, ale aj činkami v kombinácii s funkčným tréningom, kde zlepšujete kondíciu, koordináciu a silu vám pomôže, aby telo išlo správnym smerom.

Robte najmä komplexné cviky ako drepy, výpady, kľuky, zhyby, rôzne druhy príťahov.

O autorovi Radoslav Cabúk

Osobný tréner a výživový poradca. Špecializuje sa na zdravé a udržateľné chudnutie a zdravý životný štýl. Pomohol už stovkám ľudí schudnúť, posilniť svoju postavu a získať kondíciu.
Je autorom online kurzov Zmena je možná, Funkčné telo, Chudnutie s diastázou, a e-booku Ako schudnúť z brucha. Vydal tiež knihu Tajomstvo trvalo štíhlej postavy. O svojich skúsenostiach sa podelil s čitateľmi časopisov Forbes, Sme Žena, Fit štýl a ďalších. Vystupoval tiež v relácii Dámsky klub na STV1. Má svoju pravide lnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKY Fit.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

zdarma!

Ebook: 10 rád ako schudnúť

Kliknite na tlačítko a získajte dôležité informácie pre vaše chudnutie!

>