Dlhodobé sedenie pri počítači ovplyvňuje nie len našu myseľ, ale aj telo. Zlé držanie tela pri sedení častokrát vedie k problémom spojených s bolesťou chrbta, taktiež horných aj dolných končatín. To môže spôsobiť mierne úzkosti, nepohodlie a priberanie na váhe z nedostatku pohybu.

Podľa výskumov, dlhé sedenie a sedavý spôsob života zvyšuje výskyt srdcových chorôb. Nadmerná fyzická nečinnosť, spôsobená sedavou prácou, vytvára predispozíciu na určité fyzické ťažkosti ako horný skrížený syndróm, svalovú dysbalanciu trupového svalstva, syndróm karpálneho tunela, bolesti hlavy a chrbta.

V štúdii z roku 2020, kde skúmali vzťah medzi bolesťou a používaním počítačov, výsledky preukázali výskyt bolestí spojených s prácou na počítači v oblastiach hrudnej chrbtice, krku, driekovej oblasti a ramena. Vzniknuté ťažkosti negatívne ovplyvňovali aktivity denného života.

Nesprávne sedenie vs. ergonomické sedenie

ako správne sedieť pri počítači

Existujú rôzne odborné odporúčania ako správne a ergonomicky sedieť (viď. na obrázku).

Avšak ani táto poloha, v ktorej pravdepodobne budete tráviť 8 – 12 hod. pracovného času, nie je vždy najvhodnejšia. Prečo? Aj v takejto polohe dochádza k dlhodobému preťaženiu, ktoré je spôsobené nečinnosťou a nedostatočným dokrvením svalov.

Čo to znamená? Práca za počítačom má mať ergonomicky nastavené sedenie, ktoré by malo byť kombinované s pohybovou aktivitou. Možno ste si teraz predstavili, že máte robiť kliky, drepy, jumping Jacka, ale nie je to tak. Stačí sa v priebehu každej hodiny na chvíľku postaviť a ponaťahovať sa so zameraním na konkrétne časti tela.

Ale ktoré to teda sú? 

Cvičenie pri sedavej práci

Odporúčam vám pozrieť sa na obrázok č.2, kde nájdete najúčinnejšie cviky, ktoré je vhodné zaradiť do vášho každodenného života, hlavne ak pracujete s počítačom a máte sedavé zamestnanie.

Tieto cvičenia vám zaberú len 5 minút z hodiny a budete príjemne prekvapení z výsledkov, ktoré pri dlhodobom praktizovaní pocítite.

Zásady cvičenia

  • Vykonávať cviky pravidelne aspoň 1x za hodinu počas práce aj pri pozeraní televízie
  • Dýchať pomaly, zhlboka a pravidelne, nezadržiavať dych. Nádych cez nos, výdych cez ústa. Výdych by mal byť o 2 sekundy dlhší ako nádych

Účinky cvičenia

  • Budete sa cítiť lepšie po fyzickej aj psychickej stránke
  • Vaša práca bude efektívnejšia
  • Znížite napätie vo svaloch
  • Znížite psychický stres

Ukážky cvikov

cviky pri sedavom zamestnaní

Záver

Treba si uvedomiť, že predchádzanie bolestiam chrbta a aj celého tela je komplexný proces, ktorý môže byť narušený nepravidelným spánkovým harmonogramom, konzumáciou nezdravých jedál, nedostatočným príjmom tekutín a nízkou úrovňou fyzickej aktivity.

Pri odstraňovaní bolestí chrbta treba brať do úvahy všetky tieto aspekty.

O autorovi Tomáš Grivalský

Prežil som si rolu pacienta, športovca, trénera aj neaktívneho študenta. Mojím zámerom je pomôcť vám v čo najväčšej miere dosiahnúť váš vytúžený cieľ - život bez bolesti. Teším sa na vás.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

zdarma!

Ebook: 10 rád ako schudnúť

Kliknite na tlačítko a získajte dôležité informácie pre vaše chudnutie!

>